By Viepyr miercuri, 17 noiembrie 2021
postat în Excel
Răspunsuri 5
Preferințe 0
Vizualizări 5.5 K
Voturi 0
Salutari,

Creez un jurnal de atribuire pentru munca mea și am Sheet1 care acționează ca un afișaj al cine are ce echipament le este atribuit. Aceste informații sunt actualizate din alte foi. Pe aceste alte foi, am o listă derulantă cu formatare condiționată cu 5 culori, în principal, Alb, Roșu, Galben, Verde și Cyan pentru Neemis, Lipsă, Ieșit din serviciu, Emis și, respectiv, Returnat.

Am articolul care este emis cu un număr de identificare, cum ar fi FL-01, pentru a indica ce articol a fost emis. Aș dori să păstrez acele informații în celula sa, dar să fiu actualizat cu culoarea corespunzătoare atunci când le selectez din lista derulantă.

Din motive de confidențialitate, nu pot încărca fișierul, dar pot spune că am 9 coloane de la C la L și 29 de rânduri. Fiecare coloană de la C la L are propria foaie care îi corespunde.

Un alt exemplu: vreau ca coloana D cu FL-01 în celula D8 să arate verde din celula drop-down din C-8 pe Sheet2 și să se schimbe când schimb opțiunea drop-down.

Multumesc în avans,

Viepyr
Bănuiesc că ceea ce aș vrea să fac nu este posibil în Excel sau nu am explicat suficient de bine.

Multumesc,

Viepyr
·
de ani în urmă 2
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Bună Viepyr,

Ne puteți trimite fișierul (vă rugăm să ștergeți informațiile dvs. private și să le înlocuiți cu aa, bb, ...)? Nu prea inteleg intrebarea ta.

Amanda
·
de ani în urmă 2
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Mulțumesc pentru răspuns, așa că iată.

În fișier, am Sheet_1 care este protejat și nu este editabil și Sheet_2 care nu este protejat. Pe Sheet_2 am coloana E numită Stare cu o listă derulantă care conține 5 articole. 4 dintre acestea au coduri de culoare.

Ceea ce vreau să fac este că când selectez Emis, celula devine verde. Aș dori ca acea culoare să umbrească celula corespunzătoare din Sheet_1 fără a schimba conținutul acelei celule.

Am foile setate la locul în care introduc date în C8, se populează celula corespunzătoare din Sheet_1

Sper că este puțin mai clar.

Viepyr

  Test File.zip
·
de ani în urmă 2
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Bună Viepyr,

Puteți deproteja foaia 1? Dacă puteți, vă rugăm să faceți după cum urmează:

1. Faceți clic pe celula H2 din Foaia 1, apoi pe Acasă în tabul Stil grup, faceți clic pe Formatare condiționată > Regulă nouă. În fereastra pop-up, faceți clic pe ultima opțiune - Utilizați o formulă pentru a determina ce celule să formatați.
  umplere de culoare.png


2. Apoi faceți clic pe săgeata sus pentru a selecta celula C2 de pe foaia Flashlisht_Holster. Nu uitați să ștergeți $ după ce ați selectat pentru a face referința celulei dinamică. Apoi adauga ="Lipsă"Sau poți doar să copiați =Flashlight_Holster!C2="Lipsă" in cutie.
umplere de culoare 2.png


3. Acum faceți clic pe Format pentru a alege culoarea de fundal. Apoi apasa OK.

Vă rugăm să repetați cei 3 pași de mai sus pentru a crea reguli pentru celelalte patru Stare.
=Flashlight_Holster!C2="Emis" > verde
......


După ce terminați regulile, puteți doar să trageți mânerul de umplere în jos pentru a aplica regulile celulelor de sub H2.

Spune-mi dacă funcționează

Amanda
·
de ani în urmă 2
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Frumoasa!

Mulțumesc foarte mult! Nu eram 100% sigur că va fi formatare condiționată sau că va trebui să mă aventurez în codarea VBA.

Am o altă problemă pe care aș crea o postare când voi avea timp, dar deocamdată asta îmi rezolvă problema.

Din nou, multumesc mult.

Viepyr
·
de ani în urmă 2
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Vizualizați mesajul complet