Marți, 14 decembrie 2021
  1 Răspunsuri
  5.2K vizite
0
Voturi
Anula
Am o foaie de calcul cu nume în coloana A, data angajării în coloana B, data aniversară de 4 ani în coloana C, data aniversară de 8 ani în coloana D, aceasta continuă până la 24 de ani în coloana H. Orașul a elaborat un plan de plată , la fiecare 4 ani de serviciu angajatul primește o creștere salarială. Problema este că orașul vrea să facă creșteri salariale doar o dată pe an. Aceasta înseamnă că la 1 iulie ei fac majorări de salariu, dacă un angajat este data aniversară 10 iulie, angajatul trebuie să aștepte aproximativ un an pentru a obține creșterea ratei. Pentru a-i ajuta, am vrut să creez o foaie de calcul care să facă treaba pentru ei, în care tot ce trebuia să facă era să deschidă foaia de calcul când se face salarizarea și să vadă o listă de nume care au nevoie de o creștere a salariului. Din păcate, nu am reușit să vin cu formulele necesare pentru a face acest lucru în mod eficient. Gândul meu este să obțin o listă cu numele cărora data aniversară se încadrează între o serie de date. Intervalul de date ar fi perioada de plată. Exemplu: dacă data aniversară a lui John și Steven este 07/23/2022 și perioada de plată este 07/23/2022-08/05/2022, atunci numele lui John și Steven va fi pus într-o celulă. Coloanele de la B la H au o cantitate variabilă de date, dintre care unele au trecut deja. Formula cu care am venit este =LOOKUP(2,1/($K$2<=C2:H63)/($L$2>=C2:H63),$A$2:$A$63) care funcționează, dar eu obțineți un singur nume, nu mai multe și nu pare să caute în întregul interval de date. De asemenea, nu este cu adevărat automat și va trebui actualizat în următorii ani. Orice gânduri sau sugestii ar fi foarte apreciate.
de ani în urmă 2
·
#2403
0
Voturi
Anula
Bună Stick944,

Vă mulțumim că ne-ați contactat.

Ați putea să atașați un fișier exemplu? Pentru ca noi și alți utilizatori să vă putem înțelege cu ușurință și mai bine întrebarea.

Mulțumesc în avans.

Amanda
  • Pagina:
  • 1
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.