Miercuri, 12 Ianuarie 2022
  1 Răspunsuri
  6.5K vizite
0
Voturi
Anula
Am un fișier Excel mare cu multe date. 

Știu cum să șterg valorile duplicate, dar păstrează o singură valoare. 

Trebuie să învăț altă tehnică. 

De exemplu, o anumită coloană repetă unele date de două ori, unele date de trei ori și unele date de patru sau cinci ori. 
Vreau să șterg doar prima intrare. Nu vreau să șterg a doua, a treia sau a patra intrare. Aceasta înseamnă că doar prima intrare sau prima dată vor fi șterse, dar toate a doua, a treia, a patra sau următoarea intrare vor exista.

Imi spune cineva, va rog, cum pot face asta?
de ani în urmă 2
·
#2437
0
Voturi
Anula
Bună Nousher,

Ne pare rău că nu există o modalitate directă de a face acest lucru. Dar dacă aveți instalat Kutools pentru Excel, vă rugăm să încercați după cum urmează:

1. Selectați intervalul de date;
2. Sub Kutools fila, faceți clic pe Selectați > Selectați celule duplicate și unice;
3. În fereastra de dialog pop-up:

  • Veți vedea că caseta intervalului este deja completată cu intervalul selectat;
  • Sub Bazat pe secțiune, selectați Fiecare rând or Celulă unică conform nevoilor tale;
  • Sub Regula secțiune, selectați Toate duplicatele;
  • În Prelucrarea rezultatelor, Selectați Completați culoarea fontului;
  • Verifica Caz sensibil dacă aveți nevoie.

șterge primul duplicat 1.png

Acum, selectați din nou intervalul de date și faceți clic Reexecutați ultimul utilitar. De data aceasta, în dialogul pop-up:

  • Sub Regula secțiune, selectați Dubluri;
  • În Prelucrarea rezultatelor, Selectați Umple culoarea de fundal. 

șterge primul duplicat 2.png

În sfârșit, selectați din nou intervalul de date și faceți clic Selectați > Selectați celule cu format. În fereastra de dialog pop-up, faceți clic Alegeți Format din celulă pentru a selecta orice celulă cu prima intrare duplicată, apoi faceți clic Ok. Acum veți vedea că toate celulele cu primele intrări duplicat sunt selectate și apoi le puteți șterge imediat.
 [attachment]deletefirstduplicate4.png[/attachment] >>> șterge primul duplicat 3.png

Dacă mai aveți întrebări, vă rugăm să nu ezitați să-mi spuneți.

Amanda
  • Pagina:
  • 1
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.