By fată anonimă marți, 15 martie 2022
postat în Excel
Răspunsuri 1
Preferințe 0
Vizualizări 5.5 K
Voturi 0
Salut baieti,

Am nevoie de ajutor din partea comunității noastre într-un proiect. Vă rog să mă ajutați

Subiect: Introducerea datelor pentru un pacient.

Lucrez într-un spital și trebuie să țin evidența medicamentelor pe care le eliberez unui anumit pacient.

De exemplu:

Pacientului ID 1234 i s-au administrat 10 tablete de amoxicilină, 20 de tablete de paracetamol și 5 tablete de levocetirizină.
Pacientului ID 5678 i s-au administrat 15 tablete de amoxicilină, 5 tablete de dexametazonă și 2 tablete de albendazol.

Și 500-700 de pacienți pe zi ca ei.

Acum vreau să obțin o bază de date la sfârșitul zilei care să-mi spună consumul înțelept al pacientului și consumul specific de medicamente, astfel încât să pot ține o evidență a aceluiași lucru la sfârșitul zilei.

Nu sunt atât de solid din punct de vedere tehnic, dar sper că veți înțelege durerea mea și mă veți ajuta cu un modul Excel sau ceva asemănător cu un instrument de introducere a datelor pentru a mă scoate din această problemă.

ps am vreo 300 de medicamente in mana.
Bună fată anonimă,

Pentru a face acest lucru, puteți crea un tabel de înregistrat pe zi, așa cum se arată în imaginea de mai jos:
tabel.png

Notă: numerele sunt exemple, deci nu le copiați.

După ce terminați informațiile (numele și prețul) tuturor medicamentelor și pacienților, trebuie mai întâi să faceți o copie a acestora. Apoi, în celula I3 (în acest exemplu), introduceți formula: =SUMAPRODUS($B$2:$H$2,B3:H3); introduce =SUMA(B3:B11)*B2 în celula B12 (în acest exemplu).
Rețineți că ar trebui să vă schimbați $B$2:$H$2, B3: H3 și B3: B11 conform intervalelor reale din tabelul dvs. (Semnele dolar adăugate la referința intervalului îl fac absolut, așa că nu le șterge.)

După ce ați introdus cele două formule, trageți sau copiați celula I3 în celulele de mai jos, trageți sau copiați celula B12 în celulele din dreapta.

Apoi puteți înregistra pentru ziua respectivă și puteți vedea consumurile actualizate automat.

Sper că acest lucru vă poate ajuta.

Amanda
·
de ani în urmă 2
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Vizualizați mesajul complet