Miercuri, 16 Martie 2022
  0 Răspunsuri
  3.1K vizite
1
Voturi
Anula
Bună,


Caut codul VBA pentru activitatea de mai jos, oricine mă poate ajuta să partajez codul VBA pentru activitatea de mai jos.

Condiții:


Am 3 fișiere Excel în 3 locații diferite în computerul meu. (Primul nume de foaie de fișier Excel este „Tabloul de bord”, al doilea nume de foaie de fișier Excel este „Date brute” și al treilea nume de foaie de fișier Excel este „Șablon”)
Toate fișierele Excel salvate în locații diferite nu vor rămâne deschise în timpul rulării VBA, doar foaia „Tablou de bord” va fi menținută deschisă, codul VBA ar trebui să aibă grijă de această condiție.


Activitate de efectuat prin VBA:


Am 3 opțiuni de căutare în prima foaie Excel „Tabloul de bord” (locația A1, B1 și C1)
Dar voi căuta pe oricare (A1 sau B1 sau C1) pe baza informațiilor disponibile la noi.

Trebuie să caute numărul în a 2-a foaie excel „Date brute” (dacă a introdus valoarea A1, ar trebui să caute în coloana A, dacă a introdus valoarea B1, ar trebui să caute în coloana B, dacă valoarea C1 introduceți-l ar trebui să caute coloana C în foaia „Date brute” ).

Dacă se găsesc date, ar trebui să copieze toate datele pe mai multe rânduri (de la E la G) și să lipească în locația fișierului „Șablon” E10 în G10. dacă datele nu sunt găsite, afișați afișarea „conținutul de căutare nu este disponibil în date brute”. (Notă: valorile A1, B1 și C1 sunt interconectate, deci, dacă caut A1 sau B1, datele C1 corespunzătoare ar trebui să treacă doar în „Fișier șablon”) Lăsați primul rând în „Date brute”, deoarece este titlu.

Fișierul „Șablon” este formatul standard în care putem lipi date de numai 20 de rânduri în E10: E29 și G10: G 29, dacă rândurile de date ale rezultatelor căutării depășesc 20 de rânduri, ar trebui să înceapă să lipiți datele de pe rândul 21 în foaia următoare a plăcii șablon. (Vă rugăm să rețineți că șablonul conține testul de conținut standard de sus și de jos, deci dacă rândul crește la 21, atunci sub E29: G29 ar trebui să mute complet tot conținutul la pagina următoare) cu aliniere automată a celulelor.

După ce datele au fost copiate în „Șablon”, ar trebui să convertească „pagina șablon” în fișier PDF și să salveze fișierul în altă locație a computerului (numele fișierului trebuie să fie locația C1 a tabloului de bord cu data și ora curente).

Odată convertit PDF, deschideți locația folderului salvat în computer, precum și fișierul PDF.

Pentru următoarea căutare, datele existente din „Șablon” trebuie șterse pentru a introduce noi date.
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.