Luni, 16 Mai 2022
  12 Răspunsuri
  7.9K vizite
0
Voturi
Anula
Bună oricine
Trebuie să folosesc funcția min, cu excepția zero, în format suplimentar și să evidențiez valoarea, dar nu pot:(
Va rog sa ma ajutati sa imi rezolv problema.
Multumesc.
1 ani în urmă
·
#2720
1
Voturi
Anula
Salut,

Consultați articolul pentru a găsi răspunsul dvs.: https://www.extendoffice.com/documents/excel/4033-excel-exclude-zero-from-min.html

Despre cerere - „evidențiați valoarea”, ce valoare doriți să evidențiați?

Amanda
1 ani în urmă
·
#2721
0
Voturi
Anula
Buna draga Amanda
Vă mulțumesc pentru că mi-ați citit solicitarea și vă mulțumesc pentru răspunsul dvs. amabil
Am un tabel cu mai mult de 5000 de rânduri de date...
În acest tabel, fiecare dintre 7 și 11 rânduri are un singur număr care a îmbinat celulele din coloana A!
Fiecare piesă cu un număr de rând care conține date ale mai multor furnizori despre un articol, fiecare are propriul preț și ceea ce am nevoie este să am data mea în fiecare secțiune pentru a fi sortată la prețul mai mic al oricăror furnizori în partea de sus a secțiunii de rând😊
După cum vedeți, am 2 cereri:
1: sortarea datelor în fiecare parte a datelor mele în secțiunea lor despre cel mai mic preț,
2: evidențiați cel mai mic preț în primul rând
Am rezolvat a doua mea cerere ieri, dar nu am găsit niciun răspuns pentru prima mea.
V-as fi recunoscator daca imi puteti rezolva problema :)
Din păcate, nu am putut încărca imaginea tabelului meu:(
1 ani în urmă
·
#2724
0
Voturi
Anula
1 ani în urmă
·
#2731
0
Voturi
Anula
Salut,

Multumesc pentru poza, te ajuta! Cu toate acestea, nu înțelegem limbajul din imagine.

Deci, ați putea să subliniați dacă fiecare secțiune pe care ați menționat-o reprezintă intervalele:
P12:U12; P19:U19; ...
OR
P12:P18; P19:P25; ...
1 ani în urmă
·
#2732
0
Voturi
Anula
Bună și mulțumesc din nou pentru atenție dragă Amanda.
În primul rând, limbajul pe care l-am folosit în acest tabel este FARCES.
Pe lângă a doua întrebare,
Dacă înțeleg ce vrei să spui, vreau să sortez toate datele din intervalul D12:AH18 pe baza valorii minime din celula Q12:Q18 care trebuie să apară în partea de sus a rândului în secțiunea nr.1 și așa mai departe la fel în alte secțiuni cum ar fi nr.2 la secțiunea nr.712 și, de asemenea, am nevoie după acest sort când numărul minim de celule Q iese în partea de sus a secțiunii de rând, este afișat cu culoarea galbenă în fundal și numele vânzătorului din celula „I” afișat acelasi fundal galben.
Sper că mi-am explicat corect scopul și cererea.:)
De asemenea, dacă este necesar, spuneți-mi să postez mai multe poze.
Vă mulțumim anticipat pentru răspunsul dumneavoastră.
1 ani în urmă
·
#2733
0
Voturi
Anula

Vreau să sortez toate datele din intervalul D12:AH18 pe baza valorii minime din celula Q12:Q18 care trebuie să apară în partea de sus a rândului în secțiunea nr.1 și așa mai departe în alte secțiuni, cum ar fi nr.2 la secțiune Nr.712 și, de asemenea, am nevoie de acest sort când numărul minim de celule Q iese în partea de sus a secțiunii de rând, este afișat cu culoarea galbenă în fundal, precum și numele vânzătorului în celula „I” afișat și același fundal galben.

Deci, pentru secțiunea 1, doriți să sortați rândul 12-18 pe baza valorilor din Q12:Q18 de la cel mai mic la cel mai mare;
pentru secțiunea 2, ....

Și numărul minim de celule Q și numele furnizorului în celula „I” sunt în același rând. Am inteles bine?
1 ani în urmă
·
#2734
0
Voturi
Anula
Buna draga Amanda :)
Ai perfecta dreptate:):)
1 ani în urmă
·
#2741
0
Voturi
Anula
Salut,

Am creat un cod VBA care să vă ajute să sortați rândurile secțiune cu secțiune, vă rugăm să vedeți mai jos:
Sub ExtendOffice_Sort()
Dim xExtendRg, xOfficeSRgC As Range
Dim xRg As Range
Dim xRangeAddress As String
Dim xNum, xCSNum, xCENum, xRSNum, xRSNum2, xRENum As Integer
Dim xRCount As Integer
Dim xBol, xBolWS As Boolean
Dim xStr1, xStr2 As String
Dim xWSh As Worksheet
Dim xSortColumn As Integer
On Error Resume Next
Set xExtendRg = Application.InputBox("Please select the range with data to be sorted:", "ExtendOffice - Kutools for Excel", , , , , , 8)
If xExtendRg Is Nothing Then Exit Sub
Set xOfficeSRgC = Application.InputBox("Please select the column with values to be sorted from smallest to largest:", "ExtendOffice - Kutools for Excel", , , , , , 8)
If xOfficeSRgC Is Nothing Then Exit Sub
xNum = Application.InputBox("Please enter a number of rows to be sorted in a section:", "ExtendOffice - Kutools for Excel", , , , , , 1)

Set xRg = xExtendRg

Set xWSh = xRg.Worksheet

xWSh.Activate
xSortColumn = xOfficeSRgC.Column
xRCount = xRg.Rows.Count
xCSNum = xRg.Column
xCENum = xCSNum + xRg.Columns.Count - 1
xRSNum = xRg.Row
xRENum = xRSNum + xRCount - 1
xRSNum2 = xRSNum
xRSNum = (xRSNum + xNum) - 1
xBol = True
xBolWS = Application.ScreenUpdating
Application.ScreenUpdating = False
Do While xBol
xStr1 = xWSh.Cells(xRSNum2, xCSNum).Address & ":" & xWSh.Cells(xRSNum, xCENum).Address
xStr2 = xWSh.Cells(xRSNum2, xSortColumn).Address & ":" & xWSh.Cells(xRSNum, xSortColumn).Address
'Debug.Print xStr1 & " - " & xStr2

xWSh.Sort.SortFields.Clear
xWSh.Sort.SortFields.Add Key:=Range(xStr2) _
, SortOn:=xlSortOnValues, Order:=xlAscending, DataOption:=xlSortNormal
With xWSh.Sort
.SetRange Range(xStr1)
.Header = xlGuess
.MatchCase = False
.Orientation = xlTopToBottom
.SortMethod = xlPinYin
.Apply
End With
xWSh.Sort.SortFields.Clear

If (xRSNum + xNum) >= xRENum Then
If xRSNum = xRENum Then
xBol = False
Else
xRSNum2 = xRSNum + 1
xRSNum = xRENum
End If
Else
xRSNum2 = xRSNum + 1
xRSNum = (xRSNum + xNum)
End If
Loop

Application.ScreenUpdating = xBolWS

End Sub

Și ne pare rău că codul de mai sus nu evidențiază numărul minim de celule Q și numele furnizorului din celula „I”, deoarece am lucrat recent cu produsele noastre.
Sper ca intelegi. :)

Amanda
1 ani în urmă
·
#2743
0
Voturi
Anula
Buna din nou draga Amanda :)
Mulțumesc.:)
Am testat codul tău și bineînțeles că funcționează bine.
acum trebuie să-l rulez de aproximativ 712 ori pe tabelul meu și să selectez o bucată de date de fiecare dată :D
Sper să primesc mai mult cod pentru a-mi face următoarea solicitare cât mai curând posibil.
Multumesc inca o data si mult succes.
1 ani în urmă
·
#2744
0
Voturi
Anula

acum trebuie să-l rulez de aproximativ 712 ori pe tabelul meu și să selectez o bucată de date de fiecare dată :D

Nu trebuie să îl rulați de 712 ori.

Când apare o fereastră de dialog care spune
„Vă rugăm să selectați intervalul cu datele de sortat” > trebuie doar să selectați toate datele care trebuie sortate, de la secțiunea 1 la 712.
„Vă rugăm să selectați coloana cu valorile care urmează să fie sortate de la cel mai mic la cel mai mare” > Selectați coloana Q în cazul dvs.
„Vă rugăm să introduceți un număr de rânduri care să fie sortate într-o secțiune:” > Introduceți „7” în cazul dvs. :)
1 ani în urmă
·
#2745
0
Voturi
Anula
O.K. și dacă unele secțiuni au mai mult sau mai puțin acele 7 rânduri de date?!;) ;)
1 ani în urmă
·
#2746
0
Voturi
Anula
Buna draga Amanda
Vă mulțumesc pentru că mi-ați citit solicitarea și vă mulțumesc pentru răspunsul dvs. amabil
Am un tabel cu mai mult de 5000 de rânduri de date...
În acest tabel, fiecare dintre 7 și 11 rânduri are un singur număr care a îmbinat celulele din coloana A!
Fiecare piesă cu un număr de rând care conține date ale mai multor furnizori despre un articol, fiecare are propriul preț și ceea ce am nevoie este să am data mea în fiecare secțiune pentru a fi sortată la prețul mai mic al oricăror furnizori în partea de sus a secțiunii de rând😊
După cum vedeți, am 2 cereri:
1: sortarea datelor în fiecare parte a datelor mele în secțiunea lor despre cel mai mic preț,
2: evidențiați cel mai mic preț în primul rând
Am rezolvat a doua mea cerere ieri, dar nu am găsit niciun răspuns pentru prima mea.
V-as fi recunoscator daca imi puteti rezolva problema :)
Din păcate, nu am putut încărca imaginea tabelului meu:(


Am crezut că toată secțiunea dvs. este același număr de rânduri :o
Daca nu, atunci....
  • Pagina:
  • 1
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.