Utilizator anonim
  Marți, 20 septembrie 2022
  2 Răspunsuri
  4.8K vizite
0
Voturi
Anula
Dupa amiaza:

Aveți un registru de lucru Excel creat special (nu un șablon)
au 12 Foi - 1 pentru fiecare lună împărțite în săptămâni luni - vineri
Aveți o foaie principală care însumează numerele din fiecare săptămână și le plasează într-o celulă din foaia principală (Gândiți-vă la anul până în prezent)
Acest lucru funcționează bine

Incercand sa:
Luați acel număr pe foaia Master care se schimbă de la o săptămână la alta
Împărțiți acel număr la numărul săptămânii (38, 39,40 etc.)
și plasați acea medie într-o celulă în luna specifică pentru acea săptămână corespunzătoare. (media săptămânală)

Am încercat aproape totul, dar tot ce afișează este o dată
deci folosind numere inventate generice voi folosi formula existentă
Am o celulă goală în fiecare săptămână a fiecărei foi de lucru care plasează numărul săptămânii, pentru acest exercițiu folosesc 3-7 octombrie (luni-vineri) Săptămâna 41, formula acelei celule „Săptămâna 41” este: =WEEKNUM(B1,2, 1) (Ia data de la B3, luni și determină numărul săptămânii. plasându-l în AXNUMX (poate fi orice celulă)
Trimit rapoarte săptămânale și acum se dorește să aibă „medie”
Trebuie să iau totalul din foaia principală ='2022 Master'! B17 (B17 este celula în care merge numărul, este un an până în prezent total,
împărțiți acel număr la numărul săptămânii din săptămâna corespunzătoare din octombrie și plasați calculul în O19 lângă săptămâna specifică.
Tot ce primesc este o întâlnire, indiferent de ce am încercat

Pentru cei care urmează, săptămâna următoare ar fi 42, așa că ar trebui să ia totalul crescut din foaia principală, împărțiți la 42 și plasați
acesta în O44 și așa mai departe. celula cu rezultate poate fi oriunde pe pagină.

Aveți idei despre cum să faceți acest lucru fără a reformata o grămadă de celule?,
Cum împărțiți 2 celule care au formule în ele pentru a determina un total într-o altă celulă...

Multumesc anticipat
1 ani în urmă
·
#3081
0
Voturi
Anula
Salut,

Ați putea să atașați un fișier exemplu? Ca să putem înțelege mai bine întrebarea dvs :)

Amanda
1 ani în urmă
·
#3082
0
Voturi
Anula
An până în prezent (Master) Total.png Fișier săptămânal.png An până în prezent (Master) Total.png Voi încerca să explic mai bine, am inclus 2 grafice astfel încât să se poată obține esențialul general, greu de furnizat
o grafică pe care am voie să...
Grafic săptămânal:
Fișierele sunt plasate în fiecare zi în coloana corespunzătoare (numărul de fișiere se modifică zilnic)
Fișierele sunt totalizate în fiecare zi în linia albastră din partea de jos și plasate în linia verde
La sfârșitul săptămânii, toate fișierele săptămânale sunt totalizate (numărul de sub verdele din jos)(52)
Acel număr (52) este transferat și adăugat la totalul anului până la data de pe foaia Anul până la data (Master)
(Acesta este dinamic, iar totalul foii principale (B17) se modifică în fiecare zi)

Ceea ce vreau să fac este să ofer o medie săptămânală pentru o anumită săptămână (38,39,40 etc.)
și plasați-l fie lângă totalul săptămânal, fie lângă totalul lunar (plasarea celulelor nu contează, poate fi orice celulă)
Deci formula atunci când încerci să faci asta este:

(B17 este numărul celulei în care numărul anului până la data este pe foaia principală)
când aleg o celulă goală pe foaia săptămânală și folosesc formula
='2022 Master'!B17/39 ar trebui să plaseze rezultatul numărului în celulă
Din înțelesul meu, acea formulă ar trebui să ia numărul mare de pe foaia Master la B17 și să-l împartă la numărul săptămânii (39) pentru a obține o medie pentru săptămână.

Tot ce îmi oferă este o întâlnire și nici măcar întâlnirea de azi...

Media săptămânală trebuie să fie inclusă acum în fiecare săptămână, așa că dacă există o modalitate mai simplă de a face acest lucru, atunci sunt toate urechile
o formulă care va lua numărul de fișiere din foaia principală pentru a data și împărți la numărul săptămânal corespunzător (38, 39,40 etc.)
dacă trebuie să pun asta într-o celulă pentru fiecare săptămână, atunci bine, dar am crezut că există o cale mai bună, pentru că întotdeauna există o cale mai bună, nu?
Momentan VB nu este o opțiune, așa că deocamdată este manual.... Fișier săptămânal.png
  • Pagina:
  • 1
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.