By sheridan60 miercuri, 30 noiembrie 2022
postat în Excel
Răspunsuri 2
Preferințe 0
Vizualizări 4.7 K
Voturi 0
Mi s-a cerut să modific foaia de calcul a altcuiva pentru uzul nostru. În acest fișier, urmărim progresul în mai multe joburi, dar aceleași întrebări sunt adresate în fiecare săptămână și nu se uită niciodată la coloanele de actualizare a stării, deoarece ar trebui să deruleze și să vâneze. Aș dori să adaug o celulă la fiecare rând care are mai multe „categorii” în cadrul acelei celule care sunt statice. Un fel de titluri, dar apoi au capacitatea de a tasta un răspuns rapid de o singură linie pentru fiecare categorie.

Am încercat să adaug mai multe rânduri și doar să îmbin rândurile din toate celelalte coloane individual, astfel încât celelalte celule aveau lungimea acestei noi celule, care are de fapt 9 rânduri. Dar când am făcut acest lucru, celelalte celule nu au împachetat textul, astfel încât toate actualizările să fie vizibile. Am încărcat o captură de ecran cu cum arată acum. Aș dori să realizez acest lucru fără a necesita rânduri individuale de celule pentru fiecare articol și să fac aceste categorii statice cu posibilitatea de a edita un răspuns la dreapta.
Multumesc în avans,
Darrell
Când primesc un e-mail în Outlook cu fișier Excel atașat și previzualizez fișierul Excel, atunci îmi arată întotdeauna primele linii (linii de început) ale fișierului/foii Excel. Dar vreau să văd ultimele linii introduse în previzualizarea Outlook fără a deschide fișierul Excel cu date mari activate https://testmyspeed.onl/.
·
1 ani în urmă
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Bună!
După înțelegerea mea, doriți să afișați răspunsuri definite de utilizator în funcție de categoria aleasă.
1. Faceți o listă derulantă cu categorii (dacă nu știți cum să creați o listă, petreceți 1 minut în TitluAcest articol )
2. Apoi aplicați funcția SWITCH în celula de ieșire (vezi fișierul Excel atașat)
=SWITCH(C3,F8,G8,F9,G9,F10,G10,F11,G11,F12,G12)
Unde C3= celula care conține lista de categorii
F8,G8,F9,G9,F10,G10,F11,G11,F12,G12 = celule care conțin mesaje de răspuns
·
1 ani în urmă
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Vizualizați mesajul complet