By rraushan2088@gmail.com joi, 08 decembrie 2022
postat în Excel
Răspunsuri 3
Preferințe 0
Vizualizări 4.1 K
Voturi 0
Vreau să setez formula în Excel, care sunt datele de mai jos, vă rog să mă ajutați să setez formula .... Am atașat și foaia Excel.
-------------------------------------------------- -------------------------------
DATA RECV | RCV. CH. NU | RECV | DATA RECV | RCV. CH. NU | RECV |
-------------------------------------------------- -------------------------------
02-aug | 1362 | 717 | 02-aug | 1366 | 612 |
-------------------------------------------------- -------------------------------

datele mele sunt în coloană și vreau suma totală în funcție de date a valorilor „RECV”...

vă rog să mă ajutați
Salut,

Scuze pentru raspunsul intarziat.

Deoarece datele dvs. sunt în coloană, va trebui să imbricați câteva formule împreună:

În celula O4, formula poate fi: =SUM(SUM(FILTER(F4:F6,D4:D6=N4,0)),SUM(FILTER(I4:I6,G4:G6=N4,0)),SUM(FILTER(L4:L6,J4:J6=N4,0)))
În celula O5, formula poate fi: =SUM(SUM(FILTER(F4:F6,D4:D6=N5,0)),SUM(FILTER(I4:I6,G4:G6=N5,0)),SUM(FILTER(L4:L6,J4:J6=N5,0)))
În celula P4, formula poate fi: =TEXTJOIN(",",TRUE,TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(E4:E6,D4:D6=N4,"")),TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(H4:H6,G4:G6=N4,"")),TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(K4:K6,J4:J6=N4,"")))
În celula P5, formula poate fi: =TEXTJOIN(",",TRUE,TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(E4:E6,D4:D6=N5,"")),TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(H4:H6,G4:G6=N5,"")),TEXTJOIN(",",TRUE,FILTER(K4:K6,J4:J6=N5,"")))

Vă rugăm să încercați.

Amanda
·
1 ani în urmă
·
0 Îi place
·
-1 voturi
·
4 Comentarii
·
HI,
Vă mulțumesc pentru răspuns... formula cu adevărat minunată pe care o utilizați în ea... dar nu este mult mai utilă... reședința în spatele ei .... aici nu. de coloană nu este fixă..se poate crește oricând....și rezoluția secundară este că nimeni nu folosește MS Office 360 ​​sau versiunea actualizată....aici toate au doar MS Office 2013 și în acest text formula comună nu este disponibilă .....deci vă rugăm să sugerați o altă formulă care este capabilă pentru ms 2013...
·
1 ani în urmă
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Salut,

Dacă numărul de coloane nu este fix, atunci mă tem că nu va funcționa cu formule...

Amanda
·
1 ani în urmă
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Vizualizați mesajul complet