By domnul G vineri, 10 februarie 2023
postat în Excel
Răspunsuri 0
Preferințe 0
Vizualizări 1.4 K
Voturi 0
Bună ziua, așa că am nevoie de ajutor aici. De asemenea, sunt în Canada
Caut cea mai bună formulă pentru a face o varietate de funcții.
Am rata de schimb USD/CAD la YZ 1 & 2

Primesc mai multe foi care arată ca graficul, ele reprezintă un Analist, deci „cantitatea” de fișiere/rânduri va varia, trebuie să fac următoarele:

Rândurile evidențiate sunt bănci din SUA
Cele neevidențiate sunt băncile canadiene.

Am nevoie de o formulă care să ia doar „Suma” (Q) a fondurilor din SUA, Înmulțiți-le cu V2 (rata de schimb curent), apoi plasați conversia canadiană în celula S corespunzătoare și adăugați totalul la CAD Bal (T) la fel ca coloana Sold.
Am încercat =, SUM, IF etc fără succes.
Singurul lucru consistent ar fi Articol așa că am încercat să formulez folosind asta, deoarece acea coloană va avea întotdeauna un SUA în fața ei pentru orice facturat în fonduri americane. Încă nimic.

Coloana CAD Equi (S) trebuie să aibă fondurile din SUA convertite, apoi totalizate în partea de jos. și soldul de rulare, ca R, a totalizat și în partea de jos

Nu știu care este limita intervalului pentru Q, dar acest raport poate avea uneori 3 pagini, deoarece avem mai mulți analiști care lucrează la fișierele din Canada și SUA.
Încercarea de a obține un raport final care arată fondurile canadiene facturate în fiecare lună, în loc să fie nevoie să treacă prin fiecare analist pentru a face acest lucru manual pentru fiecare tranzacție din SUA.

Alternativ, dacă ai o soluție mai bună, sunt toate urechile, dar când cred că o am, ceva se încurcă...
Vizualizați mesajul complet