Joi, 20 februarie 2020
  1 Răspunsuri
  6.1K vizite
0
Voturi
Anula
Buna,

Atașez fișierul Excel pentru referință.

În foaia de calcul atașată am aplicat un drop-down în celula B11, H11 an și J11. La selectarea meniului derulant necesar din lista disponibilă, calea pentru „FromPath” și „ToPath” este actualizată în celula C3 și C7. Mai târziu, făceam clic pe butonul „COPIEAZĂ ÎN SHAREPOINT”, care rulează apoi macro-ul pentru a copia fișierele în SharePoint.

Acesta este modul în care funcționează, dacă trebuie să copiez fișierele furnizorului „A” în SharePoint, trebuie să selectez „A” din meniul drop-down cu numele furnizorului. În mod similar, pentru a copia fișierele furnizorului „B” în SharePoint, trebuie să selectez din nou furnizorul „B” din meniul drop-down (aceasta este o activitate una câte una)

Acum, cerința este să copiați fișiere aleatoare ale furnizorului în SharePoint. dintr-o dată.

De exemplu, dacă vreau să copiez fișiere pentru furnizorul C, D, E și F de pe unitatea partajată pe SharePoint, ar trebui să am opțiunea de a selecta C, D, E și F și de a copia numai acele fișiere în folderele respective de pe SharePoint la unul câte unul, mai degrabă decât să copiezi unul câte unul.

Butonul ACTUALIZAȚI NUMELE FURNIZORULUI este folosit pentru a actualiza orice nume de furnizor nou creat în Drive partajat, același lucru fiind actualizat în coloana M din foaia de calcul

Notă: Copiez manual e-mailurile Outlook (pentru că nu există unicitate) în folderele respective cu numele furnizorului de pe unitatea partajată.
Dosarul meu partajat este - BackUp of Suppliers > A, B, C, D, E......... (adică foldere cu numele furnizorului) > foldere 2018, 2019 și 2020.

Anul acesta, e-mailurile vor fi copiate în folderul 2020.
Multumesc,
de ani în urmă 3
·
#2082
0
Voturi
Anula
În timp ce fluxurile de lucru SPD nu au o acțiune pentru a muta un fișier, o puteți face indirect folosind API-ul REST din fluxul de lucru.
Cu câțiva ani în urmă, am creat o soluție similară pentru un client în acest fel.
Punctul final pe care doriți să îl utilizați este acesta:
_api/web/folders/GetByUrl('Locația documentului original')/Files/getbyurl('//cdn.extendoffice.com/Test.pdf')/CopyTo(strNewUrl='/sites/Meetingsite/DocumentNewLocation/Test.pdf',bOverWrite=true)
Să te aventurezi în întregul „apel restul api dintr-un flux de lucru” poate fi oarecum descurajantă la început, dar de fapt nu este chiar atât de rău - și până acum există destul de multe resurse care pot fi găsite online pentru a te ajuta.
  • Pagina:
  • 1
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.