By Mic @ sha sâmbătă, 02 octombrie 2021
postat în Excel
Răspunsuri 1
Preferințe 0
Vizualizări 7.5 K
Voturi 0
ma poate ajuta cineva cu aceasta problema. este vorba despre acest scenariu.
Sub
ProtectSheetCheckSpellCheck()
'Update by Extendoffice 2018/11/2
Dim
xRg 
As
Range
On
Error
Resume
Next
Application.ScreenUpdating = 
False
    
With
ActiveSheet
        
.Unprotect (
"123"
)
        
Set
xRg = .UsedRange
        
xRg.CheckSpelling
        
.Protect (
"123"
)
    
End
With
Application.ScreenUpdating = 
True
End
Sub


Multumesc pentru asta. A funcționat bine, cu excepția faptului că îmi schimbă setările de protecție a foii de fiecare dată când îl rulez. Am foaia protejată, dar setată pentru a permite utilizatorilor să formateze celule, coloane și rânduri; dar după rularea acestui cod, protecția este setată înapoi la valoarea implicită. Cum îmi pot păstra setările?
răspunsul la asta a fost; Trebuie să modificați codul .protect adăugând permit criteriile dorite. Fișe de lucru ("Sheet1").Protect,:=False, AllowInsertingColumns:=False, AllowInsertingRows:=Fals,:=Fals, AllowFiltering:=Fals, 
Așa că vă rog să mă ajutați cu codul corect, dacă este posibil, nu îl pot face să funcționeze cu AllowInsertingRows.Protect ("Welkom") și apoi?????? bit of a nob to this my worksheet (files) se numește, de exemplu, P&A sau BIOp

și pot să-l înțeleg corect în scenariul original?

 
Bună Mic@sha,

Pentru a permite utilizatorilor să formateze celule, coloane și rânduri, vă rugăm să utilizați codul de mai jos:

Sub ProtectSheetCheckSpellCheck()
'Update by Extendoffice 2021/12/20
Dim xRg As Range
On Error Resume Next
Application.ScreenUpdating = False
With ActiveSheet
.Unprotect ("123")
Set xRg = .UsedRange
xRg.CheckSpelling
'Password, Allow Formatting Cells, Allow Formatting Columns, Allow Formatting Rows
.Protect Password:="123", AllowFormattingCells:=True, AllowFormattingColumns:=True, AllowFormattingRows:=True
End With
Application.ScreenUpdating = True
End Sub


Amanda
·
de ani în urmă 2
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Vizualizați mesajul complet