By Zaratrustra vineri, 05 ianuarie 2018
Răspunsuri 6
Preferințe 0
Vizualizări 6.5 K
Voturi 0
Încerc doar să copiez formulele unui registru de lucru Excel în altul, fără a le avea pe ambele legate.

M-am gândit că aș putea folosi Exact Copy, dar deși aceasta copie doar formula (fără adresa registrului de lucru părinte - și așa cum apare în registrul de lucru original), există încă legături către original. Dacă rup această legătură (pentru că păstrarea acesteia încetinește ambele registre de lucru și înfrânge întregul obiect). Când rup linkul, pierd formulele copiate.

Deci, cum păstrez formulele copiate fără a avea legătura, vă rog?
Buna,
Vă rugăm să încercați această funcție https://www.extendoffice.com/product/kutools-for-excel/excel-list-break-links.html
Și apoi du-te să copiezi formulele?
·
de ani în urmă 6
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Mulțumesc Jay, dar nici nu pot face ca această remediere să funcționeze. Folosind „Găsiți și întrerupeți linkurile” KuTools numai ceea ce s-a întâmplat anterior - formula copiată (care poate fi fie un copy-and-paste direct - care include adresa foii de calcul originale, fie atunci când copiez formula dorită evidențiind-o singur și copierea asta) pur și simplu dispare din noua celulă.

Ar putea ajuta dacă arăt un exemplu:

Copiere și lipire directă: =IFERROR(IF(ABS(CORREL('[CancerData _01Sep07Onwards -No CondFormatting.xlsm]NormData'!B$14:B$3802),'[CancerData _01Sep07Onwards -No CondFormatting'm]$mDatls! $13:$MR$3801))>'[CancerData _01Sep07Onwards -No CondFormatting.xlsm]Raw Data'!$B$3816,SLOPE('[CancerData _01Sep07Onwards -No CondFormatting.xlsm]NormData:B'$B$Data:'! _14Sep3802Onwards -No CondFormatting.xlsm]NormData'!$MR$01:$MR$07),""),"")

Dar dacă copiez formula celulei originale evidențiind-o, o primesc în celula țintă (care este ceea ce vreau cu adevărat, dar să nu dispară atunci când rup linkul, așa cum face și cele de mai sus): =IFERROR( IF(ABS(CORREL(NormData!B$14:B$3802,NormData!$MR$13:$MR$3801))>„Date brute”!$B$3816,SLOPE(NormData!B$14:B$3802,NormData!$MR$13 :$MR$3801),""),"")

Aceasta din urmă este formula pe care vreau să o am în noua mea foaie de calcul (și am multe dintre ele), dar ruperea conexiunii duce la dispariția acelei formule.

Sper că acest lucru este clar și că puteți avea o modalitate alternativă de a copia formulele mele originale în noua foaie de calcul, care să îi permită să rămână atunci când legătura este întreruptă.
·
de ani în urmă 6
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Buna,
dar ruperea legăturii duce la dispariția acelei formule.
Vrei rezultatele formulei numai după mutarea formulei?
Dacă da, mergeți la copiați și inserați formula în registre noi de lucru, apoi utilizați această funcție pentru a converti rezultatul formulei numai în valoare.
Aceasta functie: https://www.extendoffice.com/product/kutools-for-excel/excel-replace-formula-with-value-result.html
Dacă doriți să păstrați formula și rezultatul formulei după ruperea legăturilor, nu avem funcție pentru o astfel de operație.
·
de ani în urmă 6
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Mulțumesc Jay că mi-ai revenit.

Acesta din urmă îmi doresc - după ce am generat un set complex de formule într-o singură foaie de calcul, vreau doar să folosesc formulele identice într-o altă foaie de calcul. Trebuie doar să mă gândesc la o altă metodă.
·
de ani în urmă 6
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
·
de ani în urmă 6
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Salut Jay,

Mulțumesc pentru această încercare de soluție.

Din păcate, când fac ceea ce sugerați, încă găsesc că formula din noua foaie de calcul are linkul către cea originală. Deci nu de asta am nevoie.

De asemenea, ar fi o celulă la un moment dat, mai degrabă decât un interval; și așa ar fi laborios. Atunci pot la fel de bine să fac asta manual.

Cu toate acestea, apreciez că lucrezi la problema mea.

Cu stima, Ian
·
de ani în urmă 6
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Vizualizați mesajul complet