Marți, 13 martie 2018
  1 Răspunsuri
  7.4K vizite
0
Voturi
Anula
Încerc să-mi ajut soția cu afacerea ei. Încercam să folosesc codul VBA și funcțiile personalizate pentru a genera o matrice, listând toate combinațiile posibile de 4 produse dintr-o listă de 20 de produse. Apoi plănuisem să generez în coloana de lângă sfârșitul fiecărui rând o formulă simplă care calcula prețul fiecărei combinații de articole.


Am descărcat Kutools pentru că nu am putut face ca VBA să funcționeze. Am reușit să generez o listă cu toate cele 4 combinații de produse posibile, totuși acestea sunt într-o singură celulă. Nu pot face o formulă care să folosească numele produsului pentru a se asocia cu un preț atunci când există 4 cuvinte separate într-o singură celulă, separate prin -. Există o modalitate de a folosi kutools sau o altă funcție Excel, de preferință formula, pentru a recunoaște fiecare cuvânt, chiar dacă se află în aceeași celulă? Lista de combinații Kutools are și repetări. Nu vreau articole repetate. Toate combinațiile posibile de 4 produse fără repetări de la 20. Pot schimba modul în care kutools face lista pentru a elimina repetările?


Scopul este să-i facă o listă de prețuri. care afișează toate DIFERITELE 4 combinații de produse posibile și valoarea totală de vânzare cu amănuntul a tuturor celor 4. Pot folosi kutools pentru asta sau ar trebui să scriu totul manual
de ani în urmă 6
·
#1504
0
Voturi
Anula
Buna,
Ne pare rău, încă nu avem o funcție pentru o astfel de operațiune. :)
  • Pagina:
  • 1
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.