Vineri, 20 Mai 2022
  3 Răspunsuri
  6.8K vizite
0
Voturi
Anula
Vă rog să mă ajutați. Ce soluții are kutools pentru a împiedica Excel să schimbe ultima cifră la zero atunci când am nevoie de 16 numere într-o celulă?

Primesc asta în celula „5.26722E+15” și am nevoie de el pentru a arăta asta 5267222432422361

Selectarea celulei specifice nu pare să ocolească acest lucru.
1 ani în urmă
·
#2748
0
Voturi
Anula
Salut,

Excel însuși poate face acest lucru :)
Selectați celulele în care doriți să afișați numere atât de lungi. presa Ctrl + 1 pentru a deschide fereastra Format Cells.
Sub fila Număr, Selectați Număr în lista Categorii, setați Locurile zecimale la 0. Vedeți captura de ecran:
numere lungi.png

Amanda
Atasamente (1)
1 ani în urmă
·
#2749
0
Voturi
Anula
Mulțumesc Amanda, Există oricum Excel să afișeze numărul corect odată ce face acest „5.26722E+15”? Cu alte cuvinte, trebuie să știu care a fost ultima cifră înainte ca Excel să o schimbe la zero?
1 ani în urmă
·
#2754
0
Voturi
Anula

Anunturi Ctrl + 1 pentru a deschide fereastra Format Cells.
Sub fila Număr, Selectați Număr în lista Categorii, setați Locurile zecimale la 0.

Salut,

Dacă doriți ca Excel să afișeze automat astfel de numere lungi, puteți selecta zona în care ar putea apărea astfel de numere și apoi să aplicați formatul de numere pe care l-am menționat mai sus.

Rețineți că nu aplicați formatul numeric la intervalul în care include date, ore sau alte formate de numere. Dacă faceți acest lucru, aceste valori vor fi convertite în numere pure.

Amanda
  • Pagina:
  • 1
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.