Utilizator anonim
  Luni, 13 iunie 2022
  2 Răspunsuri
  5.1K vizite
0
Voturi
Anula
Încerc să selectez text între textul specificat, așa cum este indicat lahttps://www.extendoffice.com/documents/excel/5103-excel-extract-between-two-characters.html#a3

Din păcate, urmând instrucțiunile, formula nu pare să funcționeze decât dacă textul în cauză se află chiar la începutul șirului.

Formula oferită de Kutools Formula Helper este:

=IFEROARE(MID(I3,FIND("Format:",I3)+LEN("Format:"),FIND(",",I3)-FIND("Format:",I3)-LEN("Format:" )), "")

Și este menit să selecteze text între „Format:” și următoarea virgulă din șir. Cu toate acestea, cu excepția cazului în care șirul începe cu „Format:” nu returnează nimic.

Deci, de exemplu, funcționează bine cu acest șir:

Format: carte, Autor: Tolkien

dar eșuează cu acest șir:

Autor: Tolkien, Format: Carte
1 ani în urmă
·
#2790
0
Voturi
Anula
Bună, Tolkien, mulțumesc pentru feedback. În primul rând, formula Excel =MID(LEFT(A1,FIND("end_char",A1)-1),FIND("start_char",A1)+1,LEN(A1)) poate extrage numai șir de text între două caractere individuale. Și Formulas Helper din Kutools pentru Excel, pe care l-am testat în Excel 2019, 2021 și Office 365, poate extrage șirul între „Format:” și ",", indiferent dacă șirul începe cu „Format:”, vă rugăm să vedeți captura de ecran atașat. extrage între.png
Imi puteti spune ce versiune de Excel folositi? Amd ar trebui să încărcați captura de ecran a rezultatelor datelor și formulei pentru a-mi da seama mai bine de problemă? Mulțumesc.
Atasamente (1)
1 ani în urmă
·
#2822
-1
Voturi
Anula
Vă mulțumim pentru feedback-ul dumneavoastră.
  • Pagina:
  • 1
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.