By Kuquery joi, 09 iulie 2020
Răspunsuri 1
Preferințe 0
Vizualizări 5.7 K
Voturi 0
Am folosit această funcție VBA, dar am descoperit că fiecare înălțime de rând cu o valoare a celulei mai mică de 11.25 se ajustează la acea înălțime. Bănuiesc că nu este o coincidență că aceasta este cea implicită în versiunea mea de Excel 2010 (care funcționează pe Windows 10).
Stie cineva cum sa rezolve asta.
Am explorat în continuare problema pe care am încercat să o explic în postarea mea anterioară, după cum urmează.
Am aplicat programul VBA unui interval de numere întregi consecutive de la 10 la 35. Rândurile care conțin numerele 10, 11, 12...15 au returnat înălțimea de rând implicită: 11.25, dar pentru numerele 16,17..35 programul a ajustat înălțimea rândului la numărul respectiv. Am încercat apoi numerele 35.5, 35.65 și 35.325 și înălțimile rândurilor rezultate au fost următoarele: 35.5, 35.75 și 35.5. Bănuiesc că înălțimile „eroare” pentru 35.65 și 35.325 reflectă limitele de sensibilitate ale software-ului.
Revenind la problema înălțimii mai mici ale rândurilor; dacă folosesc funcția de reglare manuală a înălțimii rândurilor din Excel, înălțimile rândurilor se ajustează corespunzător, în limite de sensibilitate similare celor identificate cu 35.65 și 35.325. 
Bănuiesc că un parametru conținut în setările mele Excel „Opțiuni” poate limita capacitatea programului de a regla înălțimile rândurilor mai puțin de 16. Poate cineva să arunce o lumină în acest sens?
Chris 
·
de ani în urmă 3
·
0 Îi place
·
0 Voturi
·
4 Comentarii
·
Vizualizați mesajul complet