Marți, 03 noiembrie 2020
  0 Răspunsuri
  2.8K vizite
0
Voturi
Anula
Am nevoie de ajutor pentru a folosi capacitatea de importare a imaginilor multiple din KUTools Plus pentru Excel. 
Am peste 100 de imagini cu cecuri (diferite dimensiuni și proporții) pe care doresc să le import în celulele unei singure coloane dintr-o foaie de lucru Excel. Cu toate acestea, când folosesc utilitarul ("Import & Export | Import Pictures"), primesc un mesaj de eroare de: 
     „Importul a 25 de imagini eșuat. S-ar putea ca înălțimea imaginilor să fie mai mare
       de 409 puncte sau lățimea imaginilor este mai mare de 1342 de puncte.”
Nu sunt exact sigur ce îmi spune asta, dar presupun că înseamnă că orice imagine cu o înălțime mai mare de 409 puncte sau cu o lățime mai mare de 1342 puncte (sau ambele?) nu poate fi importată deloc.  
Așa că, am încercat din nou, dar -- de data aceasta -- am făcut coloana mult mai largă și, în utilitar, am făcut selecția pentru a se potrivi cu „dimensiunea celulei”. Toate imaginile aveau lățimea corectă, dar toate erau strânse vertical, așa că erau mult prea scurte! Așa că am făcut-o din nou, dar am făcut celulele mai înalte. De data aceasta, toate imaginile se potrivesc exact celulelor, dar erau încă disproporționate. Următoarea opțiune nu era cu mult mai bună, deoarece necesita specificarea atât a înălțimii, cât și a lățimii, ceea ce până acum știam că va crea o altă mizerie. Nu mi-am putut da seama cum să-l limitez doar înălțimea sau doar lățimea și să păstrez aceleași proporții ca și originalul.  
Deci, există o modalitate de a face acest utilitar să importe mai multe imagini, dar să redimensioneze fiecare, astfel încât să păstreze aceleași proporții ca și originalul? (Să zicem, dimensiunea 1/2 sau dimensiunea 1/4?)  
Dacă nu, poate cineva să-mi spună cum să realizez acest lucru?
Multumesc,
Paul
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.