Sâmbătă, 28 august 2021
  2 Răspunsuri
  5.6K vizite
0
Voturi
Anula
Salut,
Funcție genială pentru a împărți datele în noi foi de lucru. 
Uneori, denumirea neconsecventă a foilor atunci când selectați „Valorile coloanei” ca nou nume de foaie de lucru. Revine la „Foaia 1” etc. 
Care este regula care determină acest lucru?
Există vreo soluție pentru ca datele împărțite să fie numite valoarea coloanei de fiecare dată?
Mersi
Naomi
 
de ani în urmă 2
·
#2284
0
Voturi
Anula
Buna,
Multumesc pentru feedback.
Bine gândit, vom lua în considerare îmbunătățirea acestuia în versiunile viitoare.
1 ani în urmă
·
#3211
0
Voturi
Anula
Hei Naomi, am observat că funcția va folosi „Sheet #” dacă valoarea nu îndeplinește regulile de denumire din Excel. Am încercat să folosesc nume de companii și acestea au încălcat adesea cel puțin una dintre aceste reguli. Am început să creez o nouă coloană care era o versiune „sigură” a numelui companiei și acest comportament a dispărut. Reguli oficiale de la Microsoft

  • Fii gol.
  • Conține mai mult de 31 de caractere.
  • Conține oricare dintre următoarele caractere: / \ ? * : [ ]
  • Încep sau se termină cu un apostrof ('), dar pot fi folosite între text sau numere dintr-un nume.
  • Fii numit „Istorie”. Acesta este un cuvânt rezervat pe care Excel îl folosește intern.


De exemplu, acest nume de cont este prea lung: IBM (International Business Machines). Aceasta este o schemă standard de denumire pentru clienții noștri. Nume prescurtat cu informații extinse între paranteze. În cazul nostru, am creat o nouă coloană (ascunsă) pentru „Account Name Safe”. Curățarea contului se poate face în mai multe moduri. În cazul nostru, următoarele au făcut ceea ce aveam nevoie:

Cel mai simplu mod de a rezolva este decuparea la 30 de caractere
= STÂNGA (A2,30)
IBM (International Business Machines) devine IBM (Afaceri Internaționale M

Ca o soluție mai elaborată a fost decuparea dacă se vedea o comă sau paranteze
=MIN(30,IFERROR(FIND("(",A2-1,100),IFERROR(FIND(",",A2)-1,100))
IBM (International Business Machines) devine IBM
  • Pagina:
  • 1
Nu există răspunsuri făcute pentru acest post.