By khourymoe@gmail.com duminică, 26 iulie 2020
postat în Tab-ul Office
Răspunsuri 0
Preferințe 1
Vizualizări 2.9 K
Voturi 0
[cina]
Fila Culori.jpg


Salut,

Imaginea de mai sus este așa cum cred că ar trebui să arate culorile filelor.

Există multe probleme cu culorile actuale cu OfficeTab.

În primul rând, multe dintre culori nu se amestecă bine cu culoarea fontului. De exemplu, dacă aleg roșu închis, culoarea fontului negru este abia vizibilă. Acest lucru nu are complet sens.

În al doilea rând, culorile sunt împrăștiate și nu au o temă unificată.

În al treilea rând, atunci când selectați un registru de lucru după ce i-ați dat o culoare, este dificil să spuneți care registru de lucru este selectat, deoarece doar fontul devine aldin, spre deosebire de fundalul care își schimbă și culorile.

Deci sugestia mea pentru orice lansări viitoare ar fi să creați 8 nuanțe și apoi să le împărțiți în două seturi, unul înnegrit și unul albit. Cu această configurație, utilizatorul poate selecta toate culorile deschise pentru fundalul filelor și atunci când o filă este activată, acesta inversează culorile devenind aceeași nuanță, dar cu un fundal întunecat. Invers, puteți avea filele inactive cu fundal întunecat și fila activă cu fundal deschis. Acest lucru poate fi mai potrivit pentru o culoare întunecată a temei Excel.

În ambele cazuri, culoarea fontului va fi neagră când fundalul este deschis și alb când fundalul este întunecat.

Pentru nuantele de culori gri puteti adauga un gri deschis si inchis.

Și, desigur, foaia activă ar trebui să fie cu caractere aldine.

Rețineți, pentru a obține culorile corect, nu puteți crea doar 8 nuanțe și apoi le schimbați uniform negrul și albul, deoarece culorile nu sunt uniforme prin natura lor. Așa că este nevoie de ceva joc.

De asemenea, dacă problema cu culorile care variază de la un afișaj la altul creează culori neuniforme, atunci de ce să nu introduceți o roată de culori pentru font și fundal, astfel încât utilizatorul să poată selecta ceea ce dorește. Și asta se va rezolva.

Cu toate acestea, pentru mine configurația de culoare pe care am prezentat-o ​​are foarte mult sens. Configurația dvs. actuală de culoare nu are niciun sens, deoarece nu am idee cum a fost acceptată implementarea sa. Scuzele mele pentru că sunt direct.

În concluzie, sper că ați luat la cunoștință sugestia mea și o luați în considerare, deoarece ar fi în interesul dvs. să faceți schimbarea.

Mulțumesc.

Moe.
[/cina]
Vizualizați mesajul complet